Strona główna · Ameryka Południowa

Ekwador

Ekwador lezy w Ameryce Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Na terytorium kraju można wyróżnić 4 główne regiony: niziny nadmorskie na zachodzie, Andy w centrum, wschodnia dżunglę oraz dorzecza Amazonii na wschodzie, a około 1000 km na zachód od stałego lądu leżą Wyspy Galapagos.

Pogoda i przyroda: Klimat równikowy, tylko w Andach górski. W górach chłodny, na wschodzie wilgotny i gorący. Na wybrzeżu klimat jest chłodniejszy, a opady mniejsze przez zimnego Prądu Peruwiańskiego.

Ekwador
By waldopics

Wschód porastają wilgotne lasy równikowe, a Andy wiecznie zielone lasy liściaste. Na wybrzeżu rosną dużo uboższe lasy. Na śródgórskich wyżynach ciągnie się trawiasto – krzewiaste paramo i rośliny stepowe. Na archipelagu Galapagos niższe góry porastają roślinny sawannowe, wyższe – wiecznie zielone lasy, a szczyty porasta trawa. Na wyspach żyje wiele gatunków endemicznych zwierząt i roślin. Zwierzęta: żółwie olbrzymie, legwany morskie, kormorany bezlotne i zięby Darwina.

Czytaj dalej 22.08.2011. 14:12

Boliwia

Położenie i warunki geograficzne: Boliwia to kraj w Ameryce Południowej. Jest to jedno z 2 państw Ameryki Południowej, bez dostępu do morza.

Boliwia
Na zachodzie są Andy, a na wschodzie terytorium obniża się. Andy składają się z 3 główne pasma Andów to Kordyliera Wschodnia (najwyższy punkt kraju: Sajama – 6520 m), Kordyliera Środkowa i Kordyliera Zachodnia. Między Kordylierą Zachodnią a Środkową znajduje się płaskowyż Altiplano. Na wschodzie terytorium opada stając się przedgórzem Yungas, a później Niziną Boliwijską. Południowy wschód kraju zajmuje część Gran Chaco, a północ - Nizina Amazonki. Główne rzeki Boliwii to Guapore, Beni i Mamore. Na Altiplano są bezodpływowe jeziora: (Titicaca i Pompo, a także solniska Salar de Uyuni.

Czytaj dalej 22.06.2011. 10:22

Kategorie

Nowe artykuły

  • Brak artykułów